Parastas pentru părintele Ioan Apetroaiei

Arhiepiscopia Iașilor Februarie 13, 2020

S-au împlinit 5 ani de la moartea părintelui Ioan Apetroaiei. În obștea Parohiei „Sfântul Gheorghe” din satul Cracăul Negru - Neamț se simte un gol imens lăsat de la trecerea la viața veșnică a sfinției sale. Se simte această lipsă a părintelui în inima credincioșilor și în orice colț al parohiei. Dar, în același timp, ne rămâne ca singură mare mângâiere prezența sa nevăzută, prin rugăciune duhovnicească. Este prezent prin rugăciune și prin tot ceea ce a lăsat ca semne vizibile: o biserică monumentală, o adevărată catedrală, în aceste locuri minunate de munte; a construit, de la firul ierbii, un centru social-cultural, în care sfinția sa dorea să se desfășoare activități filantropice, culturale și educative. Golul lipsei sale fizice printre credincioși este umplut prin prezența la rugăciune a acestora, pentru că părintele Ioan a fost un duhovnic desăvârșit, atrăgând oamenii prin căldura sufletească, prin blândețe, prin sfaturi duhovnicești. Dovadă este și prezența mulțimii de credincioși la această slujbă de pomenire, slujbă oficiată de un sobor de preoți. Ne-a impresionat cuvântul cald al unui fiu duhovnicesc și prieten de suflet al părintelui Ioan, cuvântul domnului inspector Gheorghe Brânzei. Părintele Ioan, din mormânt și din ceruri, ne veghează și ne cheamă să păstrăm vie credința noastră strămoșească ortodoxă. (Preot Viorel Irina)